Na izbore 31. marta ili 14. aprila

Lider Srpske napredna stranke Aleksandar Vučić blizu je odluke da Srbija na proleće ide na vanredne parlamentarne izbore i ako, uz saglasnost vrha partije, prelomi, birališta će biti otvorena 31. marta ili 14. aprila – nezvanično saznaju “Novosti”.

Kako prenose naši izvori, prvi čovek SNS i predsednik Srbije još nije presekao, ali sve upućuje na to da će građani novi saziv Narodne skupštine birati pre roka.

Vučić se o ovoj opciji već konsultovao sa najbližim saradnicima i nije isključeno da se o tome raspravlja narednih sedmica, najpre na sednici predsedništva najjače političke opcije u državi.

Prvog čoveka naprednjaka će u ovoj nameri, bez sumnje, učvrstiti Priština i Brisel, ukoliko Albanci ne ukinu sulude takse na robu iz centralne Srbije, i ako, uz frapantnu inertnost EU, nastave da blokiraju dijalog sa Beogradom.

I upravo je Vučić prekjuče, u obraćanju medijima, doveo u vezu višemesečni pat u razgovorima oko Kosova i Metohije i moguće vanredne izbore:

– Ukoliko Priština ne ukine takse, jasno je da vodi politiku ucene. Ako je to tako, onda nemamo smetnje da idemo na izbore. Taman da pružim šansu Haradinajevoj ideji da me skine sa vlasti.

Predsednik je, podsetimo, posle sastanka sa Vladimirom Putinom javno rekao da sumnja da će uskoro doći do kompromisnog i održivog rešenja za Kosovo i Metohiju, pa stoga padaju u vodu i spekulacije da se ne može ići na izbore pošto EU insistira da se posao oko KiM završi u prvoj polovini godine. Osim toga, i sama EU će već u aprilu ući u predizbornu kampanju, a potom i u izbore za Evropski parlament, što znači da će praktično biti u institucionalnom vakuumu do kraja 2019.

Treba imati u vidu i takozvani domaći momenat, odnosno sve jači pritisak iz stranke na Vučića da se izmeri snaga na biralištima sada, bez obzira na to što redovni termin za glasanje “pada” sledeće godine.

To je lideru SNS bilo jasno predočeno i na nedavnom skupu u zemunskoj hali “Pinki”, gde mu je oko 3.000 delegata jasno stavilo do znanja da su za izborni okršaj sa opozicijom.

Drugi, nimalo zanemarujući faktor, jeste procena da bi pokrenuti protesti koji imaju masku građanskih, a iza kojih stoje Dragan Đilas, Vuk Jeremić i Boško Obradović, mogli da dobiju zamah uz podršku stranog faktora, pa bi iz ugla SNS bilo celishodnije ići na izbore pre roka. Pogotovo što su po svim istraživanjima naprednjaci ubedljivo najjača partija sa podrškom iznad 50 odsto.

I samo izveštavanje zapadnih medija i njihovih ispostava u Srbiji tokom veličanstvenog dočeka Putina u Beogradu, kao i stavovi njihovih diplomata, ukazuju na to da bi cementirano prijateljstvo i partnerstvo sa Moskvom tokom susreta sa ruskim liderom Vučić mogao da “plati” još snažnijom podrškom, pre svega Britanaca, takozvanim građanskim protestima.

Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže, za “Novosti”, da ako Srbija ima izgledne šanse da nastavi pregovore na korektan način, što znači da je cilj razgovora težnja ka kompromisnom rešenju, onda izbori mogu da sačekaju.

– Ali ako nema nema šanse da se dijalog Beograda i Prištine nastavi u dogledno vreme, onda može da ide na glasanje. Jer pritisak Zapada je ogroman i on bi mogao da se relaksira na izborima. A onda idu i evropski izbori, pa i izjašnjavanje u Sjedinjenim Američkim Državama. Posle toga će se videti u kom pravcu će pregovori Beograda i Prištine da idu – kaže Anđelković.

Dejan Vuk Stanković navodi za naš list da će krajnja odluka biti doneta u drugoj polovini februara.

– Ako u neko razumno vreme, za dve ili tri nedelje, Albanci ne ukinu takse i samim tim dijalog Beograda i Prištine bude suspendovan, onda će Srbija najverovatnije ići na birališta. Ukoliko se razgovori ne nastave, onda glavna politička igra postaju izbori. Opozicija stvara političku krizu i jedini način da se ona reši je glasanje – objašnjava Stanković.

Naš sagovornih tvrdi da će, ukoliko dođe do raspisivanja izbora, oni biti 31. marta:

– Uvek se ide na kraću kampanju, od 45 do 60 dana. Znači, uklapa se tajming da budu raspisani u februaru.

Novosti